PSRER – Bělorusko

 

Běloruská část černobylské zóny je rozdělena celkem do čtyř zón.

 

První je desetikilometrová zóna, která vznikla krátce po havárii, je to v podstatě prodloužení desetikilometrové zóny na Ukrajině. V Bělorusku je ve vzdálenosti do 30 km od elektrárny.

Druhá je třicetikilometrová zóna, která vznikla v roce 1988, jedná se také o prodloužení třicetikilometrové zóny na Ukrajině. V Bělorusku je vzdálenost zóny asi 50 km od elektrárny.

Třetí nese zkratku PSRER – Polesská státní radiační a ekologická rezervace. Vznikla v roce 1991 a sahá do vzdálenosti 60 km od elektrárny.

V těchto oblastech zaniklo na 96 obcí a bylo vysídleno 25 000 lidí. Rozloha oblasti je 2 100 čtverečních kilometrů.

Poslední část se nazývá vyloučená a rozkládá se na západ od města Gomel. Není známo, kolik obcí zde zaniklo, ani kolik obyvatel bylo nuceno opustit své domovy. Celková rozloha oblasti činí 2 400 čtverečních kilometrů. Tato oblast je stále nepřístupná.


 

Rozdíl mezi ukrajinskou a běloruskou částí zóny je opravdu obrovský. V běloruské bylo daleko menší osídlení. Nenajdete zde velká města, pouze malé, opuštěné a mnohdy velmi zničené vesnice. Na druhou stranu je tu naprostý klid, jiného turistu nepotkáte. Pravidla jsou zde volnější. V obci většinou dostanete na hodinu rozchod a je čistě na vás, kam se vydáte. Můžete libovolně prolézat budovy. Můžete lítat s dronem (povolujeme jeden dron na skupinu. V teplých měsících můžete mít i triko s krátkým rukávem. A na závěr exkurze si přímo v zóně u řeky Pripjať dáte dokonce piknik ve speciálně vystavěném altánku, kde poobědval ukrajinský a běloruský prezident.

Běloruskou zónu doporučujeme převážně těm, co ještě nebyli na Ukrajině, nebo také těm, co touží vidět zónu Ukrajiny a Běloruska. Nebo možná těm, co chtějí poznat Ukrajinu a Bělorusko najednou...

Upozorňujeme, že pro vstup do Běloruské republiky mimo vstupu a výstupu přes letiště Minsk je třeba mít vízum a zvací dopis. Veškeré potřebné dokumety pochopitelně vyřídíme.